پارکت لمینت امباس آرتا چه ویژگی هایی دارد؟

پارکت لمینت ارتا امباس

لمینت امباس آرتا

پارکت لمینت ارتا مدل امباس محصول جدید از گروه صنعتي آرتا کليک تحت ليسانس کمپاني يونيلين بلژيک است که در اردبيل توليد مي شود. تفاوت این محصول در سایز و برجستگی آن می باشد که بسیار متمایز با سایر پارکت لمینت های موجود در بازار می باشد. مزیت پارکت امباس آرتا عبارتست از: مقاومت سایشی AC5 مناسب برای مکان های اداری و تجاری، عرض تایل متفاوت در ۲۴۴ میلیمتر و طول تایل ۱۲۹۰ میلیمتر و در نهایت برجستگی لایه رویه پارکت لمینت ارتا که حس چوب را به فضا میدهد.

آماده سازی شرایط قبل از نصب لمینت امباس آرتا

نصب پارکت یکی از آخرین مراحل کارهای ساختمانی می باشد که پس از خشک شدن و از بین رفتن کامل رطوبت مصالح بکار رفته انجام می گیرد. شرط لازم و اساسی سپری شدن حداقل ۶۰ روز از تاریخ کف سازی و خشک بودن کف پس از تایید کارشناسی شرکت آرتاکلیک و انجام تست های دقیق سنجش رطوبت می باشد. پارکت خریداری شده را به مدت ۴۸ ساعت در وسط اتاق محل نصب به صورت ضربدری (چیدمان انباری) بدون باز کردن شیرینک قرار داده تا با محیط هم دما شوند. پس از باز کردن بسته های پارکت، باید فورا نصب شوند. تعداد مناسبی از کارتن ها (حداقل ۳ کارتن) قبل از نصب باز شده و تایل های آن به خوبی مخلوط شوند،همه تایل ها را قبل از نصب به دقت بررسی کنید.

دمای محیط قبل از نصب،حین نصب و هنگام استفاده از پارکت باید ۱۶ الی ۲۲ درجه سانتیگراد بوده و رطوبت محیط باید ۴۰ الی ۶۰ % باشد.این شرایط باید در انبارش پارکت نیز رعایت شود.

در صورت مشکل دار بودن تایل (ناشی از حمل و نقل و نگهداری نامناسب) از نصب آن خودداری کنید.

دستورالعمل نصب پارکت لمینت امباس آرتا

 مواد و ابزارها :

 • اره دستی یا اره برقی و موکت بر
 • گونیا و نوار متر
 • دریل،چسب نجاری و گیره کشش انتهای کار
 • فاصله انداز ها جهت ایجاد فاصله انبساط
 • پد ضربه گیر (جهت جلوگیری از وارد شدن ضربه مستقیم به لبه ها)
 • نوار چسب پهن ۵۱ میلیمتری عایق رطوبت
 • ماسک و عینک ایمنی
 • پارکت لمینت
 • فوم مناسب با ضخامت ۲ میلیمتر
 • ورق نایلونی با ضخامت ۲/۰ میلیمتر
 • درزگیر سیلیکونی
 • قرنیز (جهت زیبایی انتهای کار و پوشش فضاهای انبساطی خالی)

محاسبه مواد لازم پارکت لمینت امباس آرتا

کل فضای کفی که قرار است پارکت لمینت ارتا نصب شود، محاسبه گردد (عرض * طول)، به اضافه مساحت قسمت هایی از اتاق که شکل نامرتب دارند،به عدد بدست آمده ۱۰% اضافه کرده و پارکت، فوم و ورق نایلونی تهیه کنید.

بیشتر ببینید: جهت مشاهده انواع پارکت لمینت امباس آرتا روی نوشته کلیک نمائید.

مراحل نصب لمینت امباس آرتا

هرگونه فرش یا کفپوش چوبی چسبیده شده به کف بتونی را بردارید. باید از هموار،تمیز و خشک بودن کف مورد نظر اطمینان حاصل نمود، ماکسیمم ناهمواری سطح نباید بیش از ۲ میلیمتر در هر متر باشد

توجه: 

برای نصب پارکت از فوم استفاده شود در صورتی که عمل نصب روی بتون یا کف بتون پوشیده شده با موزائیک انجام گیرد ابتدا نایلون عایق رطوبت در زیر فوم پهن شود، لبه های نایلون باید حداقل ۲ سانتیمتر روی هم قرار گرفته و یا نوار چسب پهن عایق رطوبت بهم چسبیده شوند.

لایه های فوم همپوشانی نداشته و به صورت لب به لب در کنار هم قرار داده شوند.

برای کف های سیمانی و بتونی فوم فشرده (سایلنت) و برای سایر کف ها از جمله سرامیک و سنگ، فوم معمولی نیز مناسب می باشد. عرض اتاق را اندازه گرفته و آن را به عرض یک تایل تقسیم بندی کنید. اگر باقی مانده ۶ سانتیمتر یا کمتر باشد، برای داشتن عرض مناسب درآخرین ردیف، اولین ردیف تایل ها را از سمت نر برش دهید. طول اولین تایل از یک ردیف نباید کمتر از ۴۰سانتیمتر باشد و همچنین فاصله درزهای عرضی تایل ها بایستی بیش از ۴۰سانتیمتر باشد. از گوشه چپ اتاق شروع کنید و تایل ها را در جهت نور خورشید بطوریکه کناره طولی آنها با کناره طولی اتاق موازی باشد نصب کنید.

توجه:

بهترین حالت مساحت نصب پارکت طول ۱۰متر و عرض ۷متر میباشد، در صورتی که بیش از این متراژ باشد باید از قرنیزهای T شکل جداساز استفاده کرد و مساحت کف اتاق به دو قسمت تقسیم گردد. از فاصله انداز ها جهت ایجاد فضای انبساط در تمام دورتادور اتاق، بین اشیاء نصب شده (لوله ها،چهرچوب های در،کابینت ها و غیره) و پارکت استفاده شود. تایل های ردیف اول را تمیز کرده و لبه نر تایل ها را برش دهید،این لبه های کوتاه شده را با در نظر گرفتن فضای انبساط، بطور موازی با دیوار قرا دهید.

تایل ها را یکی پس از دیگری با جایگذاری لبه ی نر در لبه ی مادگی و با زاویه ۳۰-۲۰ درجه و فشار اندک نصب کنید. زمانی که به انتهای ردیف رسیدید، آخرین تایل را اندازه گیری کرده و برش دهید تا اندازه آن مناسب گردد. با توجه به زاویه  تیغه ها، سمت برش به نحوی تعیین گردد که موجب آسیب دیدگی سطح دکور نشود.

توجه:

جهت عملیات برشکاری، محلی خارج از منزل در نظر گرفته شود تا برشکاری باعث ایجاد گرد و غبار در محل نصب نگردد و حتما از عینک و ماسک استفاده شود. ردیفی که قبلا نصب شده است را اندکی بلند کنید تا بتوانید با ضربه های ملایم، تایل مجاور را در موقعیت قرار دهید. تایل های بعدی به صورت زاویه به زاویه نصب شود. سپس با ضربه دست خود تایل را کاملا در موقعیت قرار داده و به سمت پایین فشار دهید (ضربات نبایستی باعث آسیب یا شکستن کلیک ها شوند).

برای نصب آخرین ردیف، حدفاصل دیوار را علامت گذاشته و تایل را برش دهید.

نکته:

پارکت باید تا زیر چهارچوب درب ادامه یابد.از یک تکه پارکت ضایعات جهت گذاشتن علامت عمق قاب درب که باید تراشیده شود، استفاده کنید. فاصله انداز ها را بردارید، قرنیز ها را بدون اینکه به کف میخکوب یا وصل گنید نصب کرده و هرگونه ورق نایلونی اضافی را از بالای قرنیز ها برش دهید.از چسباندن پارکت به لایه فوم خودداری شود.

نصب مکان های خاص پارکت لمینت ارتا امباس

 آَشپزخانه و مکان های حساس به رطوبت:

نصب پارکت در محیط های مرطوب توصیه نمی شود، در صورت نصب رعایت نکات زیر الزامیست.

کابینت ها را روی پارکت نصب نکنید. پارکت باید تا جلوی کابینت ها و به فاصله ۸ تا ۱۰ میلیمتر جهت فاصله انبساط نصب شوند. فاصله انبساط درتمام قسمت های مرطوب مثل ظرفشویی ها و اطراف سینک ها را با درزگیر سیلیکونی ما بین قسمت پایین قرنیز ها و سطح پارکت استفاده کنید.

سیستم گرمایش از کف:

-در مکان هایی که از سیستم گرمایش از کف استفاده میشود، لازم است از فوم های مخصوص این سیستم که از جنس چوب پنبه طبیعی هستند یا از فوم سایلنت که دارای لایه آلمینیوم میباشد، استفاده نمائید.

-محلی که دارای سیستم گرمایش از کف است قبل از نصب پارکت لمینت باید توسط این سیستم گرم شود تا رطوبت و نم موجود در کف کاملا برطرف گردد

-به مدت ۷۲ ساعت باید درجه حرارت را در بالاترین میزان قرارداد و در این مدت نباید دما را کاهش داد. پس از ۷۲ ساعت به تدریج حرارت را کاهش دهید. گرمایش از کف بایستی حداقل سه هفته روشن بماند تا رطوبت کف کامل خارج گردد.

-دو روز قبل از شروع نصب، سیستم گرمایش از کف را خاموش کنید. دمای کف قبل و در حین نصب و ۴۸ ساعت پس از آن باید ۱۶ الی ۲۲ درجه سانتیگراد باشد.

-نصب پارکت لمینت ارتا فقط بر روی سیستم گرمایش از کف که انتقال حرارت از طریق گردش آب می باشد مجاز است به شرط آنکه این سیستم در تمام قسمت های کف اتاق وجود داشته باشد.

همچنین اطمینان حاصل کنید که گرمای تولید شده توسط سیستم گرمایش از کف در تمام فضای اتاق یکسان باشد.

-حداکثر دمای کف پارکت در حین استفاده از سیستم گرمایش از کف میبایست ۲۷ درجه سانتیگرادو دمای آب گرم آن نباید بیشتر از ۶۰ درجه ی سانتیگراد باشد.

-۴۸ ساعت بعد از نصب، سیستم گرمایش از کف را روشن کرده و به تدریج دمای آن را افزایش دهید (روزانه ۵ درجه).این فرآیند در زمان کاهش دما نیز صادق است.

اطراف لوله ها:

برای نصب پارکت لمینت ارتا اطراف لوله ها، توسط دریل روی تایل ها سوراخی ایجاد کنید که به اندازه ۱۶ تا ۲۰ میلیمتر بزرگتر از قطر لوله باشد. تایل را از وسط دایره برش دهید، روی کف قرار داده، تکه های تایل را به یکدیگر چسبانده و با گیره نگه دارید (پارکت را به کف نچسبانید).

زمانی که نصب پارکت لمینت ارتا کامل شد، قواصل انبساط را با درپوش بپوشانید. اطراف لوله های آب را با درزگیر سیلیکونی درزگیری کنید.(شکل ۱۲).

نکته: برای تعویض تایلی که احتمالا آسیب دیده باشد، آخرین تایل نصب شده را ۳ سانتیمتر بلند کنید تا اینکه بازشود ( بیشتر از ۳بار باز و بسته نکنید.) باز کردن تایل ها را ادامه دهید تا اینکه به تایل آسیب دیده برسید، آن را جایگزین کرده و تایل را دوباره نصب کنید.

حتما بخوانید: آیا امکان نصب پارکت لمینت روی سرامیک وجود دارد؟

مراقبت و نگه داری از پارکت لمینت امباس آرتا

-پارکت لمینت ارتا را با جاروبرقی یا برس نرم یا با دستمال نم دار تمیز کنید. هرگز از بخارشور استفاده نگردد. قبل از تمیز کردن با تی نم دارحتما با جارو تمیز شود، تی در جهت طول پارکت کشیده شود.

-از خیس کردن یا استفاده از پاک کننده قوی خودداری کنید.

-در مورد لکه هایی که در تمیز کردن آنها از استون،الکل و … استفاده میشود پارچه را آغشته کنید نه پارکت را. برای رفع لکه ها از پاک کننده های ملایم و غیر ساینده استفاده شود. از استفاده کردن هرگونه واکس یاروغن براق کننده اجتناب گردد و بهتر است برای افزایش طول عمر پارکت از مایع مخصوص تمیزکننده پارکت استفاده شود. به کار بردن این مواد ممکن است باعث خرابی کالا گردد و آن را از گارانتی خارج نماید.

-از پد های نمدی یا موکت های نرم در زیر پایه های مبلمان استفاده شود.در همه راه رو های بیرونی از پادری مناسب و در داخل راهرو ها از قالیچه استفاده شود.

-استفاده از پرده های مناسب برای کنترل تابش مستقیم آفتاب و جا به جا کردن گاه به گاه قالیچه ها برای جلوگیری از تغییر رنگ سطوح زیر آنها با سایر قسمت ها،کارساز و موثر است.

-قرار دادن مستقیم گلدان بر روی پارکت حتی اگر نشتی آب هم نداشته باشد پارکت را کدر میکند، از این رو گلدان ها را باید بر روی قفسه ها و یا پایه هایی با ارتفاع مناسب از کف قرار دهید. تا یک هفته پس از نصب، از قرار دادن وسایل سنگین روی پارکت خودداری کنید.

با نظافت به موقع و نگه داری درست میتوانید ارزش پارکت خود را برای سالیان سال حفظ نمایید.

5 (100%) 1 vote
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیر سایت

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

  همین حالا سفارش دهید